جالبه این چینیها یک چیزاییشون مثل ماست. البته کشورای آسیایی کم و بیش فرهنگشون شبیه همه مثل مرد تکیه گاه زنه و زشته وقتی یه مرد همراهته تو دستت و بکنی تو جیبت.این جور چیزا خیلی واسشون مهمه. حالا تصور کنین توی ارو پا اصلن اینطور نیست و تساوی برقراره در همه جا. حتی توی مخارج خونه..نصف نصف.ون، زن چینی که با یک فنلاندی ازدواج کرده. اتاقش با دفتر کارم فاصله ای نداره.بعدها خاطرات جالبی از تفاوت فرهنگشون خواهم نوشت. گاهی با هم حرف می زنیم در زمینه های مختلف.یه چیزایی توی چین با مزه است.

عروسی توی چین با مزه است طرف یک روزتمام میره آتلیه عکاسی و عکس عروسی می گیره. جایی به نام آرایشگاه نمیره توی همون آتلیه طرف یک آلبوم میذاره جلوی عروس و داماد و می پرسه که کدوم رو می خواین .هر آلبوم شامل چند نوع آرایش و لباسهای مختلفه . مثلن ون با ۵٠٠ یورو آلبومی رو انتخاب کرده بود شامل لباس ملی چینی- مدل کابویی-مدل فشن اروپایی  و مدل  فشن آمریکایی که شبیه آرایش ولباس عروس خودمونه.

طرف این مدلها رو انتخاب می کنه و طبق این مدلها لباس می پوشه، آرایشگر خوشگلش می کنه و در فضای باز و و بسته با زمینه های مختلف طبق مدل انتخابی عکس می گیره. مثلن مدل کابویی زمینه اش یک کلبه و اسب و کاه و یونجه و... با انواع و اقسام ژستها. کل آلبوم حدودن ۶٠ تا عکس ازش در میاد . ...روز عکاسی هیچ ربطی به روز مراسم جشن عروسی نداره.

خلاصه این چینیها هم به این چیزای جنبی عروسی خیلی بها میدن بر خلاف این اروپاییها که جشناشون خیلی ساده و عکساشون معدوده.

روز جشن هم دوستان و آشنایان میان و شادی می کنن .عکسایی که ون در جشنش گرفته بود با مزه بود. چون هوا سرد بود عروس یک کاپشن گنده ی سیاه روی لباس عروس پوشیده بود که خیلی با مزه بود. و همین طوری با آرایش و لباس عروس در کنار اعضای فامیل عکس گرفته بود. اینجاش هیچ ربطی به ایرانیها نداره چون در کل عروس توی ایران از دماغ فیل افتاده  از سرما هم بمیره کاپشن سفیدم نمی پوشه چه برسه به سیاه.حالا تصور کنید همسر این ون که فنلاندیه چقدر شاخاش در اومده وقتی چین رفته.البته این آقای فنلاندی که همکار بنده است یه جورایی با اروپاییها فرق می کنه و از وقتی با یه چینی ازدواج کرده یاد گرفته بدون گرفتن پول بنزینش ما رو اینور و اونور ببره.چشمک

  
نویسنده : م.س ; ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٩
تگ ها :