بدلیل کمبود ایرانی در اینجا دست به دامان استکبار جهانی می شویم. و با دوست آمریکاییمان بزمی به پا می داریم.می توانم بگویم بزمی شامل ایرانی،روسی،آمریکایی، فیلیپینی.

نشستیم دور هم و بگو و بخند... قسمتی از امورات به نگاه کردن شوی کمدی یکی از کانلهای طنز امریکا گذشت که بس جالب بود برایمان.در مورد مقایسه ی ایران و امریکا و تفاوت عمده ی ایران با آنچه دراخبار می گویند . واقعن در ایران فیلمبرداری شده بود. و اصلن مونتاژ و این حرفها نبود.

مثلن طرف رفته بود  به امید پیدا کردن نقطه ضعفی مثل بمبی یا مردمان افسرده ی عقب افتاده و اینها. و مصاحبه می کرد.مثلن یک جایی وارد خانه ای میشد که خب مبلمانی و ... و آقا می گویند"what a cave" یا مثلن از یک اقایی می پرسد که اسم رییس جمهور امریکا چیست طرف از اوباما تا پنج تای ما قبل را می شمرد. از انطرف می رود امریکا و می پرسد رییس جمهور ایران؟ و امریکایی هنگ می کند که ایران کجاست و... گرچه من نمی توانستم باور کنم که در ایران ادمهای اقشار مختلف بطور عالی انگلیسی حرف بزنند  .اما در کل بسیار جالب بود. اما... در قسمتی از این شو کمدی طرف می خواهد یک جای عقب افتاده ی بد پیدا کند به قولی یک ایرانی بدبخت .. و فرت نقشه را نشان می دهد که طرف از تهران و اصفهان گذشت و فرتی آمد کرماننیشخند. و نشان داد مرد تیره پوست با سبیلان آشفته و شلوار گشاد و خاک الود ،که در دهاتی بود به نظرم و انگلیسی را هم حتمن با زبان کرمانی حرف می زد و... آن مرد هم زبان دان و عالم خوبی بود.

ما بسیار از این شو خوشمان امد و حالی بردیم. و در کل یادمان به چیز دیگری افتاد.

  دوستی داشتیم در تهران که می گفت تا بحال برف دیده ای. یا مثلن خیابانهای کرمان درخت دارند یا نه؟ یا حتی یک ایرانی احساس فضل نمود در یک جمع اینتر نشنال و گفت که شهر اینها حداقل دمایش 20 درجه است ان هم در زمستان. و ما خندیدیم که آیا می داند اگر در کرمان خانه ات بخاری نداشته باشد از سرما یخ می زنی؟دیگری می گفت شنیده است  که  هیچ سقفی در کرمان وجود ندارد که زیرش منقلی به پا نباشد.حال بگیرید تا اخر. ما در کل همیشه می خندیدیم . اما اشکال جای دیگریست.

چطور ما انتظار داریم مردم دنیا اینقدر بی اطلاع از ما و کشورمان نباشند یا اینقدر اطلاعات غلط نداشته باشند. در حالیکه ما در مورد شهرهای ایران در کشور خودمان با یک زبان مشترک اطلاعات نادرست نداریم و یا حتی بی اطلاعیم ...مردم ، مردمند بی انکه ببینند فکر می کنند می دانند و قضاوت می کنند . مثلن  تصورم از استرالیا جای سرسبز زیبا بود و اصلن نمی دانستم استرالیا بیابان هم دارد. اینم مدرکش.

  
نویسنده : م.س ; ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢٥
تگ ها :