هیچ کس کوچک نیست

بعد مدتها تماس گرفت. در مورد پذبرش گرفتن از دانشگاههای اروپا و امریکا می پرسید. میان حرفهایش چیزی گفت که مرا یاد خودم و خیلیها انداخت. فقط گفته ی او نبود 6 سال پیش که ایران بودم خودم هم همینطور فکر می کردم.

می گفت: می دانی خیلیها که الکی بودند پذبرش و بورس گرفتند. فلانی با مدرک لیسانس شبانه از فلان شهر با معدل پایین از دانشگاه میشیگان بورس گرفت فقط نمره زبانش خوب بود و...

گفتم:اگر منظورت خارج رفتن است چرا راه دوری می روی. خود من! من نخبه نبودم. اما...

اندکی از ما تعریف کرد و گفت منظورم تو نیستی.

برایش اصلاح کردم که:

دفاعی در کار نیست اما احساس کردم خوب نیست بقیه را پایین تر از خود بدانیم. یعنی لزومی ندارد. شاید بهتر باشد به جای مقایسه ،نگاه کنیم ببینیم او چه کرده که پیروز شده(البته پیروز از دید ما. خارج رفتن پیروزی نیست! واقعن نیست. بخشی از زندگی است)

اما باز ادامه داد با مثالهایی از شانس و اقبال آدمهای به قول خودش الکی.

خودم هم وقتی در ایران بودم از اینها می شنیدم و می دیدم و باور نداشتم:

"هر کس نتیجه ی تلاشش را می بیند. هیچ کس الکی نیست ، هر کس به قطع تواناییهایی دارد که اگر در جهت درست یا جهتی که می خواهد هدایتش کند موفق می شود و نهایتن اینکه هیچ کس کوچک نیست."

هیچ کس را تحقیر نکنیم. هرکس در هر شغلی محترم است. هیچ کس پایین نیست احمق نیست خنگ نیست. دیگران خوش شانس و ما بدشانس نیستیم. همه از زندگی سهم خود را برمی داریم و گاه پیش می آید اتفاقات بد اما شاید چیز بهتری در انتظارمان باشد و اتفاقات خوبی که شاید به ظاهر خوب باشند. شانس زاییده ی ذهن ماست.

 

/ 5 نظر / 30 بازدید
الهه

متاسفانه این شده بخشی از فرهنگ ما ایرانی ها و خیلی سخته عوضش کنیم. همش ناتوانی ها و منفی ها رو میبینیم و نمیتونیم قبول کنیم اگر کسی در چیزی از ما بهتر نیست در کار دیگه ای حتما بهتر هست. در ضمن هوش و استعداد فقط وسیله ای برای موفقیت هست و بدون پیگیری و پشتکار نمیشه موفق شد.

Mabi

albate shoma naghshe pole baba joon ya hamsare darskhoon ra kamelan faramoush kardid!!

Mabi

mamane man koli filkos va shamdoni dasht, shamdoniha ke ba khodesh khoshk shodan, filkosamonam ke sag joon bodan az bi abi joon be dar bordan, vali az daste dandonhaye khargoshemoon na!!!

نرگس

و گاه پیش می آید اتفاقات بد اما شاید چیز بهتری در انتظارمان باشدمن نظرم کمی متفاوته: و گاه پیش می آید اتفاقات بد اما حتما چیز بهتری در انتظارمان است