دیدار با خانوداه ی کلمبیایی-فنلاندی(2)

بعد از بازی با بچه ها باز دور هم می نشینیم. خانه قدیمی است گرم و کوچک با وجود مبل روی زمین می نشینیم درست یاد شبهای زمستان خانه مان می افتم فقط درخت کریسمس تفاوت را به یادم می آورد.

هسه می پرسد

-از آمریکای جنوبی چقدر می دانی.

-اینکه برزیل و ارژانتین و بولیوی و کلمبیا و...عضوش هستند زبانشان اسپانیایی و پرتقالی است و اینکه من شبیه برزیلیها هستند.(می خواستم بگویم فقر،کوکایین،گرانی،فوتبال..اما نگفتم)

می خندد

-آره من اگر نمی دانستم ایرانی هستی می گفتم این باید برزیلی باشد١.

- آنجا کوکایین به آزادی کشت می شودیا می روید.

-ما گیاهان خودرو آنجا زیاد داریم. چند سال پیش که در اداره ی محیط زیست بگتا٢(به ضم ب و گاف) کار می کردم .دولت امریکا برای کمک به کلمبیا پیشنهاد داد که این زمینهای کوکایین را با یک سم خطرناک از بین ببرد تا کوکایین دیگر نروید.دولت ما قبول کرد و این کار انجام شد اما من بعد از مدتی نقشه ی زمینهای سم پاشی شده را مرور کردم و متوجه شدم که زمینهایی که گیاهان دارویی نادر انجا رشد می کردند سم پاشی شده..

-خب مگه کسی آنجا نظارت نمی کرد..

-آمریکا را نمی شناسی؟ فکر می کنی نمی تواند دولتها را برای منافعش بخرد؟ گیاهانی که انجا می روید هیچ کجا نمی روید می ترسید از دستیابی ما به داروهای جدید. سیاست اینست که بگذارد کوکایین در کلمبیا باقی بماند. فکر می کنی چرا افغانستان را می خواهد؟

سکوت می کنم .همان سکوتی که خیلی چیزها در آن پیداست. میننا اینبار می گوید.

-خیلی از کشورها به آمریکا در افغانستان کمک می کند همین فنلاند چند وقت پیش اسلحه هایش را به افغانستان فرستاد و دولت خیلی راحت گفت که ما ارتش هم می فرستیم چون به نیروهایمان اینجا نیاز نداریم...من نمی خواهم کشورم اینکار را بکند..

-همیشه مردم با دولت متفاوتند.

-سوئد در کلمبیا یکی از بهترین کمک رسانها به مردم فقیر است کلی سوئدی انجا به مردم کمک می کنند به صورت مجانی و از سوی دیگر به گروههای انقلابی ضد دولت اسلحه می دهد

چیزی نمی گویم از این داستانهای تلخ، دوست دارم نشنوم  و نبینم با این دستان خالی و بی قدرت.

 

١-نتیجه می گیریم که کرمان با برزیل فرقی ندارد احتمالن شهر ریو همان سلسبیل کرمان است.نیشخند

٢-پایتخت کلمبیا

/ 4 نظر / 4 بازدید

سلام این خیلی خوبه که با فرهنگها و ملیتهای مختلف اشنا میشی ولی فکر کنم اخرش به این نتیجه میرسی که اسمان خدا همه جا یه رنگه.همه جا دولتها مکارو ظالم و ملتها ساده و مظلوم البته درجه ش تو کشورهای مختلف با هم متفاوته تو کشور ما این سطح تفاوت 360 درجه است .راستی چرا تو فیس بوک کمی لیلا

مژگان

و تو همون ماشالله ایرانمنش خودمونی که تغییر قیافه دادی [نیشخند]

نسرین

آره منم با لیلا موافقم همه جا آسمان همین رنگه فقط نوعش فرق می کنه