آداب ایرانی

یکی از مسائلی که همیشه می شنویم در مورد ایرانیهای مقیم خارج (بلا نسبت شما)اینه که کاری به هم ندارند و به هم محل نمی ذارند. و در کل می گن ایرانی کمتر زندگی بهتر.من هم کمابیش دیده ام. و بسیار از این مسئله ی دردناک رنج می برم. دلیلش هم فقط یک چیزه:

کلاغ اومد راه رفتن کبک یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت.

واقعن همینه.این نظر شخص منه . می خوان خارجی بشن در نتیجه وقتی واسه شام دعوتشون می کنی می گن:ایرانی بازی در نیار. خاله بازی نداریم هرکی واسه خودش یک غذایی درست می کنه میاره مثل اینا. وقتی می خوای پول قهوشون رو برا یکبار حساب کنی باز می گن:ایرانی بازی در نیارهر کسی پول خودشو می ده. اگه واسشون یک کاری انجام بدی باز می گن :ایرانی بازی در نیار.اینجا هرکسی کار خودشو انجام می ده.و..و..

و می شن خارجی بعد هم به تو می گن تو چقدر تعارف ایرانی می کنی چند ساله خارجی؟

مزخرفه!! چرا حسودی نکردن ، کار شکنی نکردن، دروغ نگفتن رو یاد نمی گیری؟ مگه ایرانی بده؟ مگه محبت چیه؟ اینکه قسمت کنی هر چی که داری. پول رو بی ارزش بدونی در برابر دوستی. اینا بده. تو که داد از این می زنی که اروپایی بی عاطفه است. همین اروپایی اگه چیزی بلده راحت به دیگری یاد می ده. تو چرا اینو  یاد نگرفتی. متاسفم. واقعن متاسفم. برای خودم اگه بخوام یادم بره چه فرهنگ غنی دارم. چه سنتهای زیبایی دارم. اگه بخوام اینا رو تعارف بدونم نه محبت. چی ما رو از این خارجیها جدا می کنه؟

 به هر حال، با غرور می گم که من ایرانیم و دلم نمی خواد این بعدم رو عوض کنم. هر کی هست بسم الله

/ 5 نظر / 4 بازدید
سهیل اجتهادی

باهات موافقم

حمید

واقعا آفرین! منم به شدت هستم باهاتون. هرجای این دنیای بزرگ که باشین دوستتون دارم و اگه کمک بخواین با جون و دل حاضرم . چون .. ایرانی هستین. نمی گم اونها بدن ولی به نظرم یه چیزایی رو در خودمون حذف و اضافه کنیم پیشرفته ترین،‌ با محبت ترین، با حالترین مردم دنیا هستیم. به امید اون روزم که همین جزیی نکات منفی رو هم نبینم. موفق باشین هموطن.

منیره

بسم الله واقعا خوشحالم و بهت افتخار میکنم عزیزم

فرزاد

کاشکی از ایرانی بودن در حارج از ایران فقط همین مشکلات بود که شما گفتین. عمده مشکلات ایرانی های حارج، اینه که چون دیگه کسی اجبارشون نمیکنه که بعضی محدودیتها رو در نظر داشته باشند، لجام گسیخته به تمام مسائل انسانی و ویژگیهای آدمیت لگد میزنن در حالیکه اون مسائل حتی در نزد خود خارجیها محترمه. به عنوان یک آقا چیزایی دیدم که شرمم میاد از هموطنانم در حارج. البته خوب و بد همه جا هست. اما بعضی ها اولش فوری لهجه عوض میکنند و بعدش فکر میکنند حالا که اینجا خارجه پس وللش. کثیفترین نوع روابط رو ایجاد میکنند تا این چند صباح که اینجاین خوش باشند و بقول خودشون تجربه جدید کنند... برای همین از هموطنای خودشون دوری میکنند تا در بازگشت همان مریم طاهره و یوسف پاکدامن جلوه کنند. مرحبا به شما که تفکرتون نه تنها ایرانی، بلکه انسانیه.

نرگس

مهدیه خانوم ! هیچ وقت یادم نمی ره وقتی ترم یک یا دو دانشگاه خواستم پول ساندویچ رو حساب کنم نذاشتی و گفتی هرکی پول خودش توجیهت هم این بود که پول بابامونه پول خودمون که نیستّ!! اییییییییییییش اگه میدونستم می گفتم خارجی بازی در نیار[نیشخند]